Araba Kazalarına Yol Açan Mekanik Nedenler

Yazar: | 20 Mayıs 2018

Araba kazalarının bazı yaygın nedenleri arasında, kötü yol koşulları, hatalı mekanik ekipman ve kötü hava koşulları gibi diğer faktörlerle birlikte ihmalkar ve hatalı sürücü davranışı bulunmaktadır. Her ne kadar kazaların büyük bir yüzdesi, ihmalkar sürüş, etki altında sürüş, dikkat dağıtıcı sürüş ve agresif sürüş gibi sürücü hatalarından kaynaklansa da, önemli sayıda araba kazası mekanik arızalardan kaynaklanmaktadır. Günümüzde çoğu araç, uzmanlarca kurulan güvenlik standartlarına uymak için üretilmiştir, ancak araba kazalarına neden olduğu bilinen bazı mekanik arızalar vardır.

Hatalı Frenler
Fren arızası, otomobil kazalarına neden olabilecek yaygın mekanik arızalardan biridir. Çift fren sistemleri gibi modern otomobil teknolojileri, mekanik arıza riskini azaltır. Bir devre arızası durumunda, diğer devre devreye girer ve aracın fren yapmasını sağlar.

Lastik Şişirme Çıkışları
Lastikler, bugün birkaç yıl öncesine göre çok daha güvenli olarak üretilmektedir. Bununla birlikte, aşınmış lastikler ve fazla şişirilmiş lastikler, motorlu taşıt kazalarının başlıca nedenidir. Hatalı süspansiyonlar ve yanlış hizalanmış süspansiyonlar bir kazaya yol açabilir.

 

kazaya yol açabilecek araç sorunları

 

Hatalı Direksiyon Sistemleri ve Süspansiyonları
Bir otomobil yüksek hızda giderse ve süspansiyon sistemi arızalanırsa, büyük bir kazaya neden olabilir. Mekanik arızalardan kaynaklanan kazaları önlemek için, sürücünün koruyucu adımlar atması önemlidir. Sürücüler, araçlarını ve ekipmanlarını düzenli aralıklarla kontrol ettirerek, sürüş güvenliği için gerekli önlemleri almalılar.

Arızalı Farlar ve Arka Lambalar
Sürücülerin daha rahat görüşü için kullanılan farlar, düşük görünürlük nedeniyle bazı kazalara sebebiyet verebilir ve araba kazalarının büyük bir yüzdesi gece meydana gelir. Eğer otomobilinizde kırık veya karartılmış farlar var ise, diğer sürücüler için onları görmesi çok zor olabilir. Kusursuz çalışma düzeninde olduklarından emin olmak için tüm ışıkları (farları) düzenli olarak kontrol edin.

Arızalı Silecekler
Yağmur ve karda araç kullanmak çok zor olabilir ve güvenli sürüş için iyi kalitede ve düzgün çalışan sileceklere ihtiyacınız vardır. Bir kar fırtınası veya yağmurlu bir havada araç sürerken aracın silecekleri arızalanırsa, görüşünüzü kaybedersiniz. Bu nedenle, yola çıkmadan önce sileceklerinizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir