Araçlarda bulunan yağ basınç sensörü nedir nerede bulunur

Yazar: | 30 Temmuz 2016

Araçlarda bulunan sensörler bulundukları bölümde kendi mekanizması ile ilgili durumları aracın beyin denilen verilerin toplandığı kısma iletilir. Bu alanda sensörlerden gelen bilgiler ilgili yerlere gönderilir. Bu verilerin gönderildiği yerlerden biri de aracın gösterge panelidir. Aracın gösterge panelinde arıza bildiriminin öenmine göre farklı renkler ile arıza uyarı bildirimleri yapılmaktadır.

Bu arızalardan belki de araç için en kritik olanlarından biri aracın motor yağ basıncı ile ilgili olan arıza ikaz bildirim sensörüdür. Bu sensör motorda bulunan yağ müşürü ile kontrol edilmektedir. Yağ basınç sensörü, motor yağ basıncı bilgisini elektronik kontrol ünitesine gönderir. Yağ seviye sensörü ise motor yağı seviyesini elektronik kontrol ünitesine bildirerek sürücüyü uyarır. Motor yağ basıncı ve seviyesi değeri elektronik kontrol ünitesi tarafından sürekli olarak takip edilerek gösterge panosuna iletilir. Motorun emniyetli çalışmasına yönelik kritik öneme sahip sensördür. Motor yağ basıncında meydana gelebilecek anormal bir düşme durumunda motor elektronik kontrol ünitesi tarafından sürücüden bağımsız olarak motor durdurulur.

motor yağı seviye ve basınç müşürü nerede

Yukarıdaki resimde sol tarafta motor yağı seviye muşuru (sensörü), sağ tarafta ise yağ basınç sensörünün motor üzerindeki yeri bulunmaktadır.

Motor yağ basıncının düşmesinin sebepleri;

Araç bakımında yağ değişiminin yave kontrolünün yapılmaması,

Motorda bulunan contaların yağı kaçırmasıı,

Motor karterinde kaçak olması,

Motorun yağ yakıyor olması, LPG ile çalışan araçlarda bu durum daha fazla görülür; motorun çevresini, üstünü ve altını kontrol edin, herhangi bir yağ sızıntısı veya yağ oluşumdan dolayı toz kir tutuma durumuna benzer bir şey yoksa, motor yağ yakarak yağ eksiltiyor demektir.

Motorun yağ yakmasının sebebi;

aşınmış segmanlar,

aşınmış subap yuvaları (subap gaydları),

aşınmış subap contaları

Hangi parçanın aşınmış olduğu belirlenip, aşınmış olan parçalar, yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Bu durum motorun komple rektefiye edilmesini, piston-segman-subap setinin değiştirilmesine neden olabilir.

Motor Yağ Pompası Arıza Nedenleri;
Motor yağ basıncı sensörü ikaz lambası yandığında, motor gürültülü bir şekilde çalışıyorsa, motor yağ pompasının bozulmuş olma ihtimali bulunmaktadır. Yapılması gereken sorun giderilene kadar motoru durdurmaktır. Yağ pompasının kesin bozuk olup olmadığı, özel basınç test aletiyle belirlenebilir.  Bu işlem için  araçta bulunan basınç sensörü sökülür, yuvasına test aleti takılır, basınç okunur ve katalog değerlerle kıyaslanır, basınç değerleri normalse, yağ pompası çalışıyor anlamına gelmektedir.

One thought on “Araçlarda bulunan yağ basınç sensörü nedir nerede bulunur

  1. Volkan

    9000km de aracim 0km aldim bu sabah bu uyaryi verdi aracim calismadi hemen yetkili servisi aradim 7500km ilk bakimi yetkili serviste yaptirmistim ark oto izmit bana telefonda 10dk bekleyip tekrar deneyin dedi bu sefer calisti fakat ilk 10sn anormalseesler cikardi ve normale dondu hemen 5km civari uzakliktaku ark otoya goturdum araci kontrol ettiler ve sorunun basinc sensoru oldugunu soylediler araci teslim aldilar ve yarina kadar cozuceklerini soyledier.sorum su netten konuyu biraz inceledim.1_ sensor bozuksa motor ilk 10sn niye anormal titreyerek calisti bunun sebebi eger sensorse mantiksiz geldi motora zarar gelmismidir aracim garntili sensorde yanlislik olsa motor titreyerk calismazdi10 sn sonra nie normale dondu plaka 41ah805 inssallah sensordeur aksi takdirde 9000km de bir aracta garntili hemde bir motor sikintusu yag pompasi yuzunden veya bakimindan kaynaklisa buyuk bir hukuk savsina giricem motorla ilgili ise .konuyu sonuna kadar arastiricagim ins motorda bi sikinti yoktur bu sebepten dolayi konuyu sizlerden ricam incelemeniz.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir